| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB56R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 16981 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB56R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB56R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56.2 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB56R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB56R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB56R2V is new and unused, you can buy ERA-3AEB56R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB56R2V.
| UMV0G101MFD1TP | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV0G101MFD1TP.pdf | |
| ECE-A1HKA330 | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKA330.pdf | |
| EEU-FC1J121 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J121.pdf | |
| 6.3ZLG100MEFCTZ6.3X7 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLG100MEFCTZ6.3X7.pdf | |
| ELXY250ETC820MFB5D | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY250ETC820MFB5D.pdf | |
| AFC336M10C12B-F | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC336M10C12B-F.pdf | |
| MAL214231093E3 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214231093E3.pdf | |
| ULT2E180MNL1GS | 18µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | ULT2E180MNL1GS.pdf | |
| MAL215375221E3 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | MAL215375221E3.pdf | |
| 127LBB400M2BD | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.07233 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 127LBB400M2BD.pdf | |
| B43505C2337M80 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505C2337M80.pdf | |
| ESMH401VNN471MA40T | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN471MA40T.pdf | |
| MAL210253471E3 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210253471E3.pdf | |
| B43455A5228M | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455A5228M.pdf | |
| EET-HC2G821LA | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G821LA.pdf |