| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB6040V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB6040V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB6040V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 604 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB6040V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB6040V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB6040V is new and unused, you can buy ERA-3AEB6040V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB6040V.
| UHE1C103MHD | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1C103MHD.pdf | |
| E37F401CPN822MFB7M | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F401CPN822MFB7M.pdf | |
| 477KBM050M | ELECTROLYTIC | 477KBM050M.pdf | |
| 35NXA220MEFC10X20 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35NXA220MEFC10X20.pdf | |
| EKZE160EC3272ML20S | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE160EC3272ML20S.pdf | |
| MALREKE05JG447C00K | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 76 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JG447C00K.pdf | |
| 380LX183M016H032 | 18000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 46 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX183M016H032.pdf | |
| MAL214668561E3 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | MAL214668561E3.pdf | |
| 828LBA035M2CE | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80.87 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 828LBA035M2CE.pdf | |
| 100PX1000MEFC18X35.5 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 100PX1000MEFC18X35.5.pdf | |
| MAL215729121E3 | 120µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.4 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215729121E3.pdf | |
| B43501A3687M80 | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3687M80.pdf | |
| B43511E687M80 | 680µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 230 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511E687M80.pdf | |
| E36D750CPN393QEB7M | 39000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750CPN393QEB7M.pdf | |
| EEV-FK1V220R | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1V220R.pdf |