| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB68R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB68R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB68R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68.1 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB68R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB68R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB68R1V is new and unused, you can buy ERA-3AEB68R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB68R1V.
| UCL1V101MCL6GS | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1V101MCL6GS.pdf | |
| UHE1E681MPD | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1E681MPD.pdf | |
| UZS1H100MCL1GB | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZS1H100MCL1GB.pdf | |
| B41580A8100M | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A8100M.pdf | |
| LNK2V822MSEJ | 8200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2V822MSEJ.pdf | |
| UCW1C151MCL1GS | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCW1C151MCL1GS.pdf | |
| 380LX223M035K052 | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 26 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX223M035K052.pdf | |
| LGW2D102MELA45 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2D102MELA45.pdf | |
| SS330M025ST | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SS330M025ST.pdf | |
| SLPX392M063C5P3 | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 102 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX392M063C5P3.pdf | |
| LKX2E271MESY35 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E271MESY35.pdf | |
| 511D106M100BB4DE3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 14.63 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 511D106M100BB4DE3.pdf | |
| 30D108G010FK2A | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D108G010FK2A.pdf | |
| MAL219866391E3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 245 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219866391E3.pdf | |
| MAL209537821E3 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 126 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209537821E3.pdf |