| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB6980V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB6980V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB6980V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 698 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB6980V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB6980V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB6980V is new and unused, you can buy ERA-3AEB6980V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB6980V.
| LGX2E561MELA35 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2E561MELA35.pdf | |
| LGN2V271MELB25 | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2V271MELB25.pdf | |
| ESMR401VSN681MR45S | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR401VSN681MR45S.pdf | |
| URS1J100MDD1TD | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1J100MDD1TD.pdf | |
| URZ2C101MRD6 | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2C101MRD6.pdf | |
| EEU-HD1H561SB | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H561SB.pdf | |
| UPW1E470MDD1TD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E470MDD1TD.pdf | |
| 50YXH470MEFCT810X28 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXH470MEFCT810X28.pdf | |
| 35YXF1000MEFCG412.5X25 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXF1000MEFCG412.5X25.pdf | |
| EKY-350EC3182MM20S | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-350EC3182MM20S.pdf | |
| LAK2D470MELZ20 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D470MELZ20.pdf | |
| SLP153M025H3P3 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP153M025H3P3.pdf | |
| B41505A8108M2 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 149 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A8108M2.pdf | |
| B43601B2567M87 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2567M87.pdf | |
| MAL211848471E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211848471E3.pdf |