| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB750V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB750V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB750V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 75 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB750V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB750V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB750V is new and unused, you can buy ERA-3AEB750V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB750V.
| UCD2A220MNL1GS | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD2A220MNL1GS.pdf | |
| 381LX121M400K012 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX121M400K012.pdf | |
| UCY2G560MHD | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G560MHD.pdf | |
| EEU-TP1E122 | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1E122.pdf | |
| UPM2A2R2MDD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A2R2MDD.pdf | |
| 16YXH680MEFCT78X20 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXH680MEFCT78X20.pdf | |
| UMF0J330MDD | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF0J330MDD.pdf | |
| MAL202128681E3 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 199 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202128681E3.pdf | |
| LP123M035H7P3 | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP123M035H7P3.pdf | |
| B43504A5157M80 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5157M80.pdf | |
| ELXM451VSN221MR40S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM451VSN221MR40S.pdf | |
| MAL210212681E3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 207 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210212681E3.pdf | |
| B43601A9108M87 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9108M87.pdf | |
| C0805C103K1RACAUTO | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C103K1RACAUTO.pdf | |
| GQM1885C2A1R8BB01D | 1.8pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GQM1885C2A1R8BB01D.pdf |