| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB76R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB76R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB76R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 76.8 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB76R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB76R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB76R8V is new and unused, you can buy ERA-3AEB76R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB76R8V.
| EEU-EE2E680S | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2E680S.pdf | |
| UVZ1J100MDD1TD | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1J100MDD1TD.pdf | |
| LNX2H332MSEH | 3300µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2H332MSEH.pdf | |
| UPJ2D101MHD | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2D101MHD.pdf | |
| EKMG6R3ELL471MF11D | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL471MF11D.pdf | |
| 50ZLH820MEFC12.5X35 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50ZLH820MEFC12.5X35.pdf | |
| AVES226M25D16T-F | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.1 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES226M25D16T-F.pdf | |
| MAL215370229E3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.2 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL215370229E3.pdf | |
| UCY2D270MPD | 27µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D270MPD.pdf | |
| UPA1C102MPD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1C102MPD.pdf | |
| TVA1148 | 25µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1148.pdf | |
| B41888C4478M | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C4478M.pdf | |
| ESMG451ELL820MN40S | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451ELL820MN40S.pdf | |
| CC0805MKX5R5BB476 | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805MKX5R5BB476.pdf | |
| C0510X6S0G104M030AC | 0.10µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0204 (0510 Metric) 0.020" L x 0.039" W (0.50mm x 1.00mm) | C0510X6S0G104M030AC.pdf |