| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB7871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB7871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB7871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB7871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB7871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB7871V is new and unused, you can buy ERA-3AEB7871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB7871V.
| EKZE100ELL562ML25S | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE100ELL562ML25S.pdf | |
| ELXZ350ELL272ML35S | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ350ELL272ML35S.pdf | |
| RFS-6V471MH5#5 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-6V471MH5#5.pdf | |
| UPZ2G560MND9 | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPZ2G560MND9.pdf | |
| 50SEV470M16X16.5 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 50SEV470M16X16.5.pdf | |
| USV1A470MFD1TE | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1A470MFD1TE.pdf | |
| UHD1C681MPD | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1C681MPD.pdf | |
| EKZE160ETC681MH20D | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EKZE160ETC681MH20D.pdf | |
| 350WXA10MEFC12.5X16 | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 350WXA10MEFC12.5X16.pdf | |
| MALIEYN07BV522D02K | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BV522D02K.pdf | |
| LKX2D102MESC30 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2D102MESC30.pdf | |
| B43508E2128M60 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2128M60.pdf | |
| 36DE613G025BC2A | 61000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE613G025BC2A.pdf | |
| 101C153U100EE2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C153U100EE2B.pdf | |
| MVE100VC68RMK14TR | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.438 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | MVE100VC68RMK14TR.pdf |