| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB8661V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB8661V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB8661V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.66k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB8661V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB8661V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB8661V is new and unused, you can buy ERA-3AEB8661V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB8661V.
| EKY-500ELL271MK15S | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-500ELL271MK15S.pdf | |
| LLS1E273MELC | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1E273MELC.pdf | |
| TVX2A101MCD1LZ | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2A101MCD1LZ.pdf | |
| ESMG451ELL4R7MJ20S | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451ELL4R7MJ20S.pdf | |
| MAL214034102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214034102E3.pdf | |
| MAL214267229E3 | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214267229E3.pdf | |
| MALREKE05JE415E00K | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 141 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JE415E00K.pdf | |
| EKXJ351ELL680MJ50S | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL680MJ50S.pdf | |
| B41868W8337M | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W8337M.pdf | |
| LGY2V181MELA | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2V181MELA.pdf | |
| B43501A9277M80 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9277M80.pdf | |
| UVR2AR22MDA | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2AR22MDA.pdf | |
| CL43B106KALNNNF | 10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CL43B106KALNNNF.pdf | |
| CL21B154KOANNNC | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B154KOANNNC.pdf | |
| C0603C334M3VACTU | 0.33µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C334M3VACTU.pdf |