| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB86R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB86R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB86R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 86.6 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB86R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB86R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB86R6V is new and unused, you can buy ERA-3AEB86R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB86R6V.
| LGN2G121MELY35 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G121MELY35.pdf | |
| LGG2W331MELB35 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2W331MELB35.pdf | |
| UPS0J101MDD | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS0J101MDD.pdf | |
| AVS227M04D16T-F | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M04D16T-F.pdf | |
| B43858A5335M | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A5335M.pdf | |
| EKZN160ELL822MLP1S | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN160ELL822MLP1S.pdf | |
| 108TMA100M | ELECTROLYTIC | 108TMA100M.pdf | |
| LAK2G271MELC35 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G271MELC35.pdf | |
| B43601C2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C2128M.pdf | |
| 380LX121M500J042 | 120µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.678 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX121M500J042.pdf | |
| B43540A5567M7 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5567M7.pdf | |
| E81D201VSD472MB80T | CAP ALUM 4700UF 200V RADIAL | E81D201VSD472MB80T.pdf | |
| 36DE134G040DF2A | 130000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE134G040DF2A.pdf | |
| MLS332M060EB1A | 3300µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 44 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS332M060EB1A.pdf | |
| UHE1H821MHT6 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1H821MHT6.pdf |