| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB8871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB8871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB8871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB8871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB8871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB8871V is new and unused, you can buy ERA-3AEB8871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB8871V.
| UPW1C470MDD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C470MDD.pdf | |
| UKW1V103MRD | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1V103MRD.pdf | |
| LQS2V331MELZ45 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2V331MELZ45.pdf | |
| ESMR421VSN471MA30S | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR421VSN471MA30S.pdf | |
| UVK2W100MPD1TD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2W100MPD1TD.pdf | |
| UPW1V120MDD1TE | 12µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V120MDD1TE.pdf | |
| EKZN500ELL560MF11D | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL560MF11D.pdf | |
| MAL202133102E3 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 400 mOhm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202133102E3.pdf | |
| ESMH250VSN123MQ35S | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VSN123MQ35S.pdf | |
| LGJ2G151MELB20 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2G151MELB20.pdf | |
| MAL205651222E3 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205651222E3.pdf | |
| B43508G2567M62 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2567M62.pdf | |
| LMK316BJ226MD-T | 22µF 10V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | LMK316BJ226MD-T.pdf | |
| C0805X474K3RAC7800 | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805X474K3RAC7800.pdf | |
| 600S270GT250XT | 27pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S270GT250XT.pdf |