| Manufacturer Part Number: | ERA-3AEB9762V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AEB9762V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AEB9762V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 97.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AEB9762V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AEB9762V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AEB9762V is new and unused, you can buy ERA-3AEB9762V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AEB9762V.
| SK100M035ST | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.92 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SK100M035ST.pdf | |
| EMZA100ADA330ME61G | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA100ADA330ME61G.pdf | |
| UPS1V331MPD1TD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1V331MPD1TD.pdf | |
| CG562U150X3L | 5600µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG562U150X3L.pdf | |
| LNT2C223MSE | 22000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2C223MSE.pdf | |
| UVP2AR47MDD1TA | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP2AR47MDD1TA.pdf | |
| UKL1C680KEDANATA | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C680KEDANATA.pdf | |
| EKY-630EC3121MH20D | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-630EC3121MH20D.pdf | |
| UTS1C470MDD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1C470MDD1TE.pdf | |
| LAKW6560MELZ25 | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAKW6560MELZ25.pdf | |
| UCS2V101MHD | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2V101MHD.pdf | |
| B41252A8828M | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A8828M.pdf | |
| E81D630VNN562MA40N | CAP ALUM 5600UF 63V RADIAL | E81D630VNN562MA40N.pdf | |
| 381LX182M160A042 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX182M160A042.pdf | |
| C1608X6S1V224M080AB | 0.22µF 35V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S1V224M080AB.pdf |