| Manufacturer Part Number: | ERA-3AED1743V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 174K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AED1743V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AED1743V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 174k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AED1743V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AED1743V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AED1743V is new and unused, you can buy ERA-3AED1743V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AED1743V.
| EEU-FM1H561 | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H561.pdf | |
| EMVA100ADA330MD55G | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA100ADA330MD55G.pdf | |
| EKMH500VSN103MA40T | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VSN103MA40T.pdf | |
| NLW50-50 | 50µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 4 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | NLW50-50.pdf | |
| UPM1E820MED1TA | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1E820MED1TA.pdf | |
| 10YXH1500MEFCT810X23 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 10YXH1500MEFCT810X23.pdf | |
| B41231D3339M | 33000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231D3339M.pdf | |
| LKS1E103MESA | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E103MESA.pdf | |
| B43504E187M7 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E187M7.pdf | |
| ECO-S1HP153DA | 15000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1HP153DA.pdf | |
| UUD1H101MNR1GS | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1H101MNR1GS.pdf | |
| B41827A8477M | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A8477M.pdf | |
| B43821A1105M8 | 1µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 186 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A1105M8.pdf | |
| C0805C225K8PACTU | 2.2µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C225K8PACTU.pdf | |
| 101X15W222MV4E | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 101X15W222MV4E.pdf |