| Manufacturer Part Number: | ERA-3AED5490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 549 OHM 0.5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AED5490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AED5490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 549 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AED5490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AED5490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AED5490V is new and unused, you can buy ERA-3AED5490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AED5490V.
| 336SML004M | 33µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 17.58 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336SML004M.pdf | |
| URZ1C100MDD1TA | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C100MDD1TA.pdf | |
| 100YXH100MEFCT810X23 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 100YXH100MEFCT810X23.pdf | |
| MAL204850471E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204850471E3.pdf | |
| MALREKE00JG410HG0K | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 133 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00JG410HG0K.pdf | |
| 380LX391M160H012 | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 470 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX391M160H012.pdf | |
| 500D225M200BB2A | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D225M200BB2A.pdf | |
| TVA1311 | 150µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1311.pdf | |
| SLP271M385E7P3 | 270µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M385E7P3.pdf | |
| ESMM630VNN332MA20W | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ESMM630VNN332MA20W.pdf | |
| EEU-FC1E270B | 27µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E270B.pdf | |
| CL32B225KAINNNE | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32B225KAINNNE.pdf | |
| JMK316ABJ476MLHT | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | JMK316ABJ476MLHT.pdf | |
| GRM155R71C223KA01J | 0.022µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71C223KA01J.pdf | |
| GRM0225C1E1R7BDAEL | 1.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E1R7BDAEL.pdf |