| Manufacturer Part Number: | ERA-3AED6042V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 60.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3AED6042V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3AED6042V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 60.4k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3AED6042V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3AED6042V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3AED6042V is new and unused, you can buy ERA-3AED6042V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3AED6042V.
| EEE-HA0J331XP | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA0J331XP.pdf | |
| B43454A5108M | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 180 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43454A5108M.pdf | |
| LNK2G123MSEJ | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2G123MSEJ.pdf | |
| MALREKA00AA147LM0K | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 22.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA147LM0K.pdf | |
| 400BXC1.5MEFCT78X11.5 | 1.5µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 400BXC1.5MEFCT78X11.5.pdf | |
| UEP0J332MHD1TN | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP0J332MHD1TN.pdf | |
| ELXZ6R3ETS682MM20S | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ETS682MM20S.pdf | |
| 380LQ123M035K012 | SNAPMOUNTS | 380LQ123M035K012.pdf | |
| E81D400VNN472MQ35T | CAP ALUM 4700UF 40V RADIAL | E81D400VNN472MQ35T.pdf | |
| B43501E107M60 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E107M60.pdf | |
| LKS1J682MESA | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1J682MESA.pdf | |
| ERLA181LIN172KR55M | 1700µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA181LIN172KR55M.pdf | |
| MAL215947181E3 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215947181E3.pdf | |
| EKMS3B1VSN821MR50S | 820µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS3B1VSN821MR50S.pdf | |
| MAL210275103E3 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210275103E3.pdf |