| Manufacturer Part Number: | ERA-3APB163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3APB163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3APB163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3APB163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3APB163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3APB163V is new and unused, you can buy ERA-3APB163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3APB163V.
| ECA-1AM222 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1AM222.pdf | |
| EEE-TK1K471AM | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 280 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1K471AM.pdf | |
| 50RX3022MT15X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 50RX3022MT15X11.pdf | |
| UPS2FR47MPD1TA | 0.47µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2FR47MPD1TA.pdf | |
| UHV1V391MPD1TA | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1V391MPD1TA.pdf | |
| UBT1C101MPD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT1C101MPD.pdf | |
| 515D227M035CC6AE3 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D227M035CC6AE3.pdf | |
| AVS476M50G24B-F | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS476M50G24B-F.pdf | |
| EKMQ251ELL220MJ20S | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251ELL220MJ20S.pdf | |
| EKXJ351ELL470MK25S | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL470MK25S.pdf | |
| MAL204226688E3 | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 11.5 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204226688E3.pdf | |
| 50YXG2200MEFC18X35.5 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50YXG2200MEFC18X35.5.pdf | |
| 630D227H016DF5A | 220µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D227H016DF5A.pdf | |
| LGY2E271MELZ | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2E271MELZ.pdf | |
| 672D277F040DT2D | 270µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D277F040DT2D.pdf |