| Manufacturer Part Number: | ERA-3APB363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9457 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3APB363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3APB363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3APB363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3APB363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3APB363V is new and unused, you can buy ERA-3APB363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3APB363V.
| UPW2W2R2MPD | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2W2R2MPD.pdf | |
| UUT1C470MCL1GS | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUT1C470MCL1GS.pdf | |
| 25SGV330M10X10.5 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 25SGV330M10X10.5.pdf | |
| EEU-HD1E472 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1E472.pdf | |
| UFW1V222MHD | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V222MHD.pdf | |
| UPM1J180MED | 18µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1J180MED.pdf | |
| UPM1A681MPD1TA | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1A681MPD1TA.pdf | |
| UPJ2C010MPD1TA | 1µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2C010MPD1TA.pdf | |
| MAL203834222E3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203834222E3.pdf | |
| ESMG161ELL470MK20S | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG161ELL470MK20S.pdf | |
| 40D256F050DC5A | 25µF 50V Aluminum Capacitors 7.564 Ohm 500 Hrs @ 85°C | 40D256F050DC5A.pdf | |
| EKMS421VSN101MP25S | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN101MP25S.pdf | |
| B43252A277M | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A277M.pdf | |
| 757D228M016DT3D | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 62 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D228M016DT3D.pdf | |
| 63MXC6800MEFCSN30X40 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 63MXC6800MEFCSN30X40.pdf |