| Manufacturer Part Number: | ERA-3ARB203V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3ARB203V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3ARB203V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3ARB203V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3ARB203V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3ARB203V is new and unused, you can buy ERA-3ARB203V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3ARB203V.
| 688TTA035M | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 59 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688TTA035M.pdf | |
| EEV-FK2A330P | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK2A330P.pdf | |
| UTT1H100MDD1TP | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1H100MDD1TP.pdf | |
| EEU-FC2A3R3B | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | EEU-FC2A3R3B.pdf | |
| AFC475M50C12B-F | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC475M50C12B-F.pdf | |
| SK471M6R3ST | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 620 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK471M6R3ST.pdf | |
| AEB335M2GJ32B-F | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | AEB335M2GJ32B-F.pdf | |
| ECA-1JHG102E | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1JHG102E.pdf | |
| EEU-FC2A561 | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A561.pdf | |
| B43501B5107M60 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5107M60.pdf | |
| B43252A5157M | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A5157M.pdf | |
| TVX1A682MCD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1A682MCD.pdf | |
| 478LMB080M2DH | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 88.1843 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 478LMB080M2DH.pdf | |
| B43457A5477M | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457A5477M.pdf | |
| MAL212313331E3 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 550 mOhm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212313331E3.pdf |