| Manufacturer Part Number: | ERA-3ARW183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.05% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3ARW183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3ARW183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3ARW183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3ARW183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3ARW183V is new and unused, you can buy ERA-3ARW183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3ARW183V.
| AFK107M2AP44T-F | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 170 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK107M2AP44T-F.pdf | |
| UHE1V182MHD6 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1V182MHD6.pdf | |
| SLPX471M400H7P3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M400H7P3.pdf | |
| LGN2Z152MELA50 | 1500µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2Z152MELA50.pdf | |
| SLP221M450E3P3 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.508 Ohm 3000 Hrs @ 105°C | SLP221M450E3P3.pdf | |
| EMLA160ADA221MF80G | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA160ADA221MF80G.pdf | |
| B43867A4226M | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 140°C | B43867A4226M.pdf | |
| B43501E2477M82 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 210 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2477M82.pdf | |
| LP682M035C7P3 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP682M035C7P3.pdf | |
| B43504A227M87 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A227M87.pdf | |
| CGO223M020L | 22000µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGO223M020L.pdf | |
| MLP143M035EB0D | 14000µF 35V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 35 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP143M035EB0D.pdf | |
| CL31A476MQHNNNE | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31A476MQHNNNE.pdf | |
| C0402C750J5GACTU | 75pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C750J5GACTU.pdf | |
| RDE5C2A331J0P1H03B | 330pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C2A331J0P1H03B.pdf |