| Manufacturer Part Number: | ERA-3ARW362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3ARW362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3ARW362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3ARW362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3ARW362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3ARW362V is new and unused, you can buy ERA-3ARW362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3ARW362V.
| ESY338M010AL4AA | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 18 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ESY338M010AL4AA.pdf | |
| 80USC2200MEFCSN22X35 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 80USC2200MEFCSN22X35.pdf | |
| UHE2A470MPD1TD | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE2A470MPD1TD.pdf | |
| EKXJ201ELL331ML40S | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL331ML40S.pdf | |
| 127KXM050M | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.3816 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 127KXM050M.pdf | |
| 500D106M250DF2 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D106M250DF2.pdf | |
| B41231C3479M | 47000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C3479M.pdf | |
| B43540A9187M82 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 340 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9187M82.pdf | |
| B43305B2158M87 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2158M87.pdf | |
| SMG16VB123M22CLL | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 58 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG16VB123M22CLL.pdf | |
| EET-UQ2D222KA | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2D222KA.pdf | |
| EET-HD2W391KJ | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2W391KJ.pdf | |
| 251R14S0R5BV4T | 0.50pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S0R5BV4T.pdf | |
| GRM21BC81E106ME51L | 10µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BC81E106ME51L.pdf | |
| LLL185C70G224MA11L | 0.22µF 4V Ceramic Capacitor X7S 0306 (0816 Metric) 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) | LLL185C70G224MA11L.pdf |