| Manufacturer Part Number: | ERA-3ARW563V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.05% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3ARW563V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3ARW563V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-3A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3ARW563V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3ARW563V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3ARW563V is new and unused, you can buy ERA-3ARW563V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3ARW563V.
| EEE-TK1V102AM | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1V102AM.pdf | |
| UFG1E330MEM1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1E330MEM1TD.pdf | |
| EKMQ401VSN391MQ50S | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN391MQ50S.pdf | |
| 400LEX1.2MEFC8X9 | 1.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | 400LEX1.2MEFC8X9.pdf | |
| UPT2E151MHD | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2E151MHD.pdf | |
| URZ2C680MHD1TN | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ2C680MHD1TN.pdf | |
| UHE1C121MED1TD | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1C121MED1TD.pdf | |
| MALREKE05DD322H00K | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 603 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DD322H00K.pdf | |
| MALREKB05FG233O00K | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FG233O00K.pdf | |
| ELXM181VSN471MQ30S | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM181VSN471MQ30S.pdf | |
| B43504A9277M82 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 320 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9277M82.pdf | |
| E91F501VSN271MR65T | 270µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 295 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F501VSN271MR65T.pdf | |
| LGY2G471MELC | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G471MELC.pdf | |
| B43511A4827M7 | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A4827M7.pdf | |
| 672D397H040DS5J | 390µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D397H040DS5J.pdf |