| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB112V is new and unused, you can buy ERA-3YEB112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB112V.
| UWJ0J151MCL1GB | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ0J151MCL1GB.pdf | |
| 200PX47MEFC10X20 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200PX47MEFC10X20.pdf | |
| EMZA100ADA330MD61G | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA100ADA330MD61G.pdf | |
| EEU-EB2D680 | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2D680.pdf | |
| UMA0J470MDD1TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA0J470MDD1TP.pdf | |
| LGN2P271MELZ25 | 270µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2P271MELZ25.pdf | |
| URS2AR47MDD1TA | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2AR47MDD1TA.pdf | |
| UST1A221MDD1TA | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1A221MDD1TA.pdf | |
| UKL1A151KPDANA | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1A151KPDANA.pdf | |
| ESMG251ETD220MJ20S | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ETD220MJ20S.pdf | |
| 350BXC82MEFC18X25 | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 350BXC82MEFC18X25.pdf | |
| UBW1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C | UBW1A332MHD.pdf | |
| ELXS451VSN820MP25S | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS451VSN820MP25S.pdf | |
| ELXM421VSN680MP30S | 68µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM421VSN680MP30S.pdf | |
| LAK2G820MELB20 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G820MELB20.pdf |