| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB121V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB121V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB121V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 120 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB121V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB121V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB121V is new and unused, you can buy ERA-3YEB121V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB121V.
| EMVY350ADA101MHA0G | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVY350ADA101MHA0G.pdf | |
| B43564B4478M | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 38 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564B4478M.pdf | |
| UFW1J221MPD1TD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1J221MPD1TD.pdf | |
| UPS2F330MHD1TN | 33µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2F330MHD1TN.pdf | |
| UPM1V102MHD6TN | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V102MHD6TN.pdf | |
| EEU-FM1H821SB | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H821SB.pdf | |
| UPJ1J151MPD | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J151MPD.pdf | |
| MAL202139159E3 | 15µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 8.5 Ohm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202139159E3.pdf | |
| MAL215065222E3 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | MAL215065222E3.pdf | |
| ESRG160ETS332MM15S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESRG160ETS332MM15S.pdf | |
| 400WA47MEFC18X20 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 400WA47MEFC18X20.pdf | |
| SLP121M400C3P3 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.765 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP121M400C3P3.pdf | |
| 25USC10000MEFCSN30X25 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 25USC10000MEFCSN30X25.pdf | |
| B43504A107M82 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A107M82.pdf | |
| B41607A8907M2 | 900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 115 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A8907M2.pdf |