| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB122V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB122V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB122V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 1.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB122V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB122V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB122V is new and unused, you can buy ERA-3YEB122V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB122V.
| LNR2E473MSE | 47000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2E473MSE.pdf | |
| UVZ2C101MHD1TO | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C101MHD1TO.pdf | |
| 100ZLH680MEFC16X40 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH680MEFC16X40.pdf | |
| URS0J220MDD1TA | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS0J220MDD1TA.pdf | |
| UKW1H470MED1TA | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H470MED1TA.pdf | |
| UFW1E331MPD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1E331MPD.pdf | |
| TE1204-E3 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1204-E3.pdf | |
| B43305F2337M60 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2337M60.pdf | |
| ESMH201VQT152MB30T | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 166 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VQT152MB30T.pdf | |
| WBR50-25A | 50µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 9.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR50-25A.pdf | |
| B43584D4338M3 | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584D4338M3.pdf | |
| UHE1H821MHT | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1H821MHT.pdf | |
| 500R07S2R2BV4T | 2.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 500R07S2R2BV4T.pdf | |
| K222K10X7RF5UH5 | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K222K10X7RF5UH5.pdf | |
| GRM31CR61H225KA88L | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR61H225KA88L.pdf |