| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB163V is new and unused, you can buy ERA-3YEB163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB163V.
| ESMG350ELL470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG350ELL470ME11D.pdf | |
| 860020773013 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020773013.pdf | |
| UVY2C331MHD | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2C331MHD.pdf | |
| 860010783030 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010783030.pdf | |
| EET-UQ2V561LA | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2V561LA.pdf | |
| 108CKE025MLQ | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 232.1 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 108CKE025MLQ.pdf | |
| 25ZLJ1000MCE10X20 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLJ1000MCE10X20.pdf | |
| B43252D2477M | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252D2477M.pdf | |
| 30D506G050DD2T | 50µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D506G050DD2T.pdf | |
| 381LQ222M180K052 | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ222M180K052.pdf | |
| E32D251HPN183MEE3M | 18000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11.2 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D251HPN183MEE3M.pdf | |
| KMH25VN273M35X45T2 | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH25VN273M35X45T2.pdf | |
| GRM1885C1H471JA01D | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H471JA01D.pdf | |
| CC1206KKX7RZBB102 | 1000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX7RZBB102.pdf | |
| CBR08C470JAGAC | 47pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CBR08C470JAGAC.pdf |