| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19504 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB182V is new and unused, you can buy ERA-3YEB182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB182V.
| ECE-A1HN101U | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HN101U.pdf | |
| MAL202135151E3 | 150µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.7 Ohm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202135151E3.pdf | |
| EKMR451VSN391MR40S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMR451VSN391MR40S.pdf | |
| ELXZ160ELL103MM40S | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ELL103MM40S.pdf | |
| UVK2C470MPD1TD | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2C470MPD1TD.pdf | |
| USL1H3R3MDD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL1H3R3MDD.pdf | |
| MALREKB00FE210P00K | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.53 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FE210P00K.pdf | |
| UBT1J221MHD | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | UBT1J221MHD.pdf | |
| 200MXC220MEFCSN20X25 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC220MEFCSN20X25.pdf | |
| MAL213215102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 220 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213215102E3.pdf | |
| ELBG350ETS362AM25S | 3600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELBG350ETS362AM25S.pdf | |
| 200MXC470MEFCSN20X40 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC470MEFCSN20X40.pdf | |
| 380LX471M180J012 | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX471M180J012.pdf | |
| MAL213246102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 170 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213246102E3.pdf | |
| ELXQ181VSN681MQ30S | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXQ181VSN681MQ30S.pdf |