| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB183V is new and unused, you can buy ERA-3YEB183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB183V.
| SEK101M250ST | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK101M250ST.pdf | |
| UPT2P561MRD6 | 560µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P561MRD6.pdf | |
| 16SEV330M8X10.5 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 16SEV330M8X10.5.pdf | |
| UWZ1E221MCL1GS | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1E221MCL1GS.pdf | |
| EEU-FC0J271B | 270µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J271B.pdf | |
| EEU-FC2A8R2H | 8.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A8R2H.pdf | |
| EKYA6R3ELL182MJ16S | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKYA6R3ELL182MJ16S.pdf | |
| UPM2C4R7MPD | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2C4R7MPD.pdf | |
| UUQ1C471MCL1GS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUQ1C471MCL1GS.pdf | |
| B43858A9336M9 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A9336M9.pdf | |
| MAL214066332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214066332E3.pdf | |
| LAK2G101MELZ35 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G101MELZ35.pdf | |
| SLPX272M100C4P3 | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX272M100C4P3.pdf | |
| EKMM101VSN222MQ45T | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM101VSN222MQ45T.pdf | |
| MAL213218681E3 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 160 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213218681E3.pdf |