| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB201V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 20628 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB201V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB201V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 200 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB201V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB201V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB201V is new and unused, you can buy ERA-3YEB201V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB201V.
| UPV1H330MGD1TD | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H330MGD1TD.pdf | |
| UKL1A470MDDANATA | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A470MDDANATA.pdf | |
| URY2W6R8MHD1TO | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY2W6R8MHD1TO.pdf | |
| LGJ2G470MELA15 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGJ2G470MELA15.pdf | |
| B43601E2477M87 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2477M87.pdf | |
| B43508A9157M87 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 820 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9157M87.pdf | |
| EKMS421VSN221MP45S | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN221MP45S.pdf | |
| B43305E2158M | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2158M.pdf | |
| CGS502U075R2C | 5000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 58 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS502U075R2C.pdf | |
| GRM1885C1H7R0DA01D | 7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H7R0DA01D.pdf | |
| C0402C333K8PACTU | 0.033µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C333K8PACTU.pdf | |
| CGA1A2X7R1C222K030BA | 2200pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2X7R1C222K030BA.pdf | |
| GRM216R71E182KA01D | 1800pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM216R71E182KA01D.pdf | |
| FG28C0G1H181JNT06 | 180pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG28C0G1H181JNT06.pdf | |
| FG18C0G2A221JNT06 | 220pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18C0G2A221JNT06.pdf |