| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB243V is new and unused, you can buy ERA-3YEB243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB243V.
| UMP1H0R1MDD1TP | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1H0R1MDD1TP.pdf | |
| LGG2W151MELZ35 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2W151MELZ35.pdf | |
| UPM1J151MHD6TO | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J151MHD6TO.pdf | |
| 106TTA050M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 19.8944 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 106TTA050M.pdf | |
| UPM2A220MPD1TD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2A220MPD1TD.pdf | |
| 250BXC68MEFCGC16X20 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 250BXC68MEFCGC16X20.pdf | |
| MALIEYH07LV427H02K | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 123 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LV427H02K.pdf | |
| MAL204311151E3 | 150µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 1 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204311151E3.pdf | |
| B43504A107M82 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A107M82.pdf | |
| E81D350LCN332MQ40T | CAP ALUM 3300UF 35V RADIAL | E81D350LCN332MQ40T.pdf | |
| LP331M450H5P3 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 105°C | LP331M450H5P3.pdf | |
| CGR193T075X5L | 19000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | CGR193T075X5L.pdf | |
| 380LX472M050K012 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX472M050K012.pdf | |
| AFK337M2AR44B-F | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK337M2AR44B-F.pdf | |
| B43041A9155M | 1.5µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B43041A9155M.pdf |