| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB271V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB271V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB271V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 270 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB271V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB271V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB271V is new and unused, you can buy ERA-3YEB271V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB271V.
| EEE-1EA330AP | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1EA330AP.pdf | |
| EKYB500ELL272MMP1S | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL272MMP1S.pdf | |
| EMVH630ADA330MJA0G | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMVH630ADA330MJA0G.pdf | |
| LGL2G821MELB50 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2G821MELB50.pdf | |
| B43866A2106M | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 125°C | B43866A2106M.pdf | |
| MAL214239331E3 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214239331E3.pdf | |
| ELXG101VNN222MA40S | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG101VNN222MA40S.pdf | |
| B43508A2687M60 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2687M60.pdf | |
| B43540G2687M2 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2687M2.pdf | |
| 450MXC270MEFCSN35X35 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450MXC270MEFCSN35X35.pdf | |
| MAL210486103E3 | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210486103E3.pdf | |
| UVZ1H102MHH | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1H102MHH.pdf | |
| LPW682M1VN40V-W | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPW682M1VN40V-W.pdf | |
| C1005C0G1H220F050BA | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H220F050BA.pdf | |
| CC0805MKX5R8BB226 | 22µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805MKX5R8BB226.pdf |