| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB273V is new and unused, you can buy ERA-3YEB273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB273V.
| EEU-FC1V101 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V101.pdf | |
| LGU2E471MELB | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2E471MELB.pdf | |
| UMF0J470MDD1TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF0J470MDD1TP.pdf | |
| 200PK100MEFC12.5X25 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 200PK100MEFC12.5X25.pdf | |
| UUL1V4R7MCL1GS | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1V4R7MCL1GS.pdf | |
| UVR2C2R2MED | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C2R2MED.pdf | |
| USP1HR47MDD1TP | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1HR47MDD1TP.pdf | |
| USL1C330MDD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL1C330MDD.pdf | |
| EKYA500ELL561MK20S | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA500ELL561MK20S.pdf | |
| UPJ1K271MHD6 | 270µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K271MHD6.pdf | |
| UKW1H102MHD | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H102MHD.pdf | |
| 478TMA016M | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 99 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 478TMA016M.pdf | |
| SLP392M080C9P3 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP392M080C9P3.pdf | |
| 380LX471M250K022 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX471M250K022.pdf | |
| MAL205055682E3 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 40 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205055682E3.pdf |