| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB301V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB301V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB301V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 300 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB301V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB301V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB301V is new and unused, you can buy ERA-3YEB301V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB301V.
| UVY0J473MRD | 47000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY0J473MRD.pdf | |
| LGN2C122MELC25 | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2C122MELC25.pdf | |
| UKT1V330MDD1TD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1V330MDD1TD.pdf | |
| LGU1E822MELA | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E822MELA.pdf | |
| UZT1V220MCL1GB | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZT1V220MCL1GB.pdf | |
| EEU-FM1E471LB | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E471LB.pdf | |
| UPS1V101MPD1TA | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1V101MPD1TA.pdf | |
| UMW0J101MDD1TE | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW0J101MDD1TE.pdf | |
| UPM2C4R7MPD | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2C4R7MPD.pdf | |
| 16RX301500M10X20 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 16RX301500M10X20.pdf | |
| TVA1505 | 12µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1505.pdf | |
| ESMH401VSN221MQ40W | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN221MQ40W.pdf | |
| B43305E2827M87 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2827M87.pdf | |
| 160VXR1800MEFCSN35X40 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 160VXR1800MEFCSN35X40.pdf | |
| B41692A5608Q7 | 6000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 5000 Hrs @ 125°C | B41692A5608Q7.pdf |