| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB331V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 330 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB331V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB331V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 330 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB331V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB331V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB331V is new and unused, you can buy ERA-3YEB331V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB331V.
| UCA2W470MHD | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2W470MHD.pdf | |
| URS1E100MDD1TD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1E100MDD1TD.pdf | |
| 860160480034 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860160480034.pdf | |
| EEE-FT1A102AP | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1A102AP.pdf | |
| 225CKS100M | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.286 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 225CKS100M.pdf | |
| ELXY250ELL271MJ16S | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY250ELL271MJ16S.pdf | |
| UTS1E101MPD1TA | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1E101MPD1TA.pdf | |
| UPJ1H181MHD6 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1H181MHD6.pdf | |
| EEU-FC0J152SB | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J152SB.pdf | |
| UUH1V221MNQ1MS | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | UUH1V221MNQ1MS.pdf | |
| UVY2A471MHD | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A471MHD.pdf | |
| UBW1E471MPD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C | UBW1E471MPD.pdf | |
| B43640A5157M080 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 630 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640A5157M080.pdf | |
| B43601A5277M60 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5277M60.pdf | |
| B43508C2108M82 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2108M82.pdf |