| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB362V is new and unused, you can buy ERA-3YEB362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB362V.
| UPW1V120MDD | 12µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V120MDD.pdf | |
| LGL2W471MELB45 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W471MELB45.pdf | |
| EEE-TK1J101AQ | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1J101AQ.pdf | |
| LNK2H392MSEJ | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2H392MSEJ.pdf | |
| 860080778019 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080778019.pdf | |
| EKMG250ETS332ML25S | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG250ETS332ML25S.pdf | |
| MALREKE05JS433E00K | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JS433E00K.pdf | |
| B41690B7148Q9 | 1400µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 70 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690B7148Q9.pdf | |
| 420USG150MEFCSN25X25 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 420USG150MEFCSN25X25.pdf | |
| B43505E2477M62 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2477M62.pdf | |
| TVX2C471MDD | 470µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2C471MDD.pdf | |
| B43508B5277M82 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5277M82.pdf | |
| 158LMX200M2EG | ELECTROLYTIC | 158LMX200M2EG.pdf | |
| B43564A228M | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43564A228M.pdf | |
| C0603JB1E104K030BB | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603JB1E104K030BB.pdf |