| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB391V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB391V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB391V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 390 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB391V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB391V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB391V is new and unused, you can buy ERA-3YEB391V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB391V.
| 35PK1000MEFC10X20 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35PK1000MEFC10X20.pdf | |
| B41570A9229Q | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41570A9229Q.pdf | |
| MAL215097701E3 | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215097701E3.pdf | |
| UCL1V151MCL6GS | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCL1V151MCL6GS.pdf | |
| EKY-800ELL122MM40S | 1200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-800ELL122MM40S.pdf | |
| 500D156M200DF2A | 15µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D156M200DF2A.pdf | |
| EKMM401VSN221MQ40S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN221MQ40S.pdf | |
| 160MXG1200MEFCSN30X30 | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 160MXG1200MEFCSN30X30.pdf | |
| B43305D2108M87 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305D2108M87.pdf | |
| E81D201VGS561MA30C | CAP ALUM 560UF 200V RADIAL | E81D201VGS561MA30C.pdf | |
| B43521A4567M | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A4567M.pdf | |
| MLP133M016EK1D | 13000µF 16V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 81 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP133M016EK1D.pdf | |
| M39018/06-0161M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/06-0161M.pdf | |
| ECO-S1JA472EA | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 63 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1JA472EA.pdf | |
| SMQ200VS152M25X50T2 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SMQ200VS152M25X50T2.pdf |