| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB392V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 21549 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB392V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB392V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB392V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB392V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB392V is new and unused, you can buy ERA-3YEB392V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB392V.
| LGW2W331MELC35 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W331MELC35.pdf | |
| UUL1A221MNL1GS | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1A221MNL1GS.pdf | |
| EKZE250ELL821MJ25S | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE250ELL821MJ25S.pdf | |
| UCS2E181MNY9 | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2E181MNY9.pdf | |
| LGR2D391MELA30 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2D391MELA30.pdf | |
| LGN2G391MELA50 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G391MELA50.pdf | |
| UPJ1C152MHD6TN | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C152MHD6TN.pdf | |
| 200KXW270MEFC16X30 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200KXW270MEFC16X30.pdf | |
| EGPA800ELL561ML30S | 560µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 53 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA800ELL561ML30S.pdf | |
| UCS2V680MHD1TN | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2V680MHD1TN.pdf | |
| EET-UQ2G151BA | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G151BA.pdf | |
| 156AXZ016M | ELECTROLYTIC | 156AXZ016M.pdf | |
| B43867A2106M | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 140°C | B43867A2106M.pdf | |
| 108BPS010M | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 398 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108BPS010M.pdf | |
| EKMQ401ELL220MK25S | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401ELL220MK25S.pdf |