| Manufacturer Part Number: | ERA-3YEB622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-3YEB622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-3YEB622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-3Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-3Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 6.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-3YEB622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-3YEB622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-3YEB622V is new and unused, you can buy ERA-3YEB622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-3YEB622V.
| AVE475M35B12T-F | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE475M35B12T-F.pdf | |
| 475KXM100M | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 35.2737 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 475KXM100M.pdf | |
| 400PX2.2MEFC8X11.5 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 400PX2.2MEFC8X11.5.pdf | |
| MALSECA00BC222EARK | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7.84 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00BC222EARK.pdf | |
| UVP1H220MPD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H220MPD.pdf | |
| 400RX301R5MTA8X11.5 | 1.5µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 400RX301R5MTA8X11.5.pdf | |
| MAL214060101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 125°C | MAL214060101E3.pdf | |
| MAL214830152E3 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214830152E3.pdf | |
| EKMH251VNN102MA40T | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN102MA40T.pdf | |
| MLP331M250EK0C | 330µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack 426 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP331M250EK0C.pdf | |
| B43750A9128M | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 47 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A9128M.pdf | |
| MVY50VE471ML17TR | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MVY50VE471ML17TR.pdf | |
| 6R3S43X107MV4E | 100µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1812 (4532 Metric) 0.175" L x 0.125" W (4.45mm x 3.17mm) | 6R3S43X107MV4E.pdf | |
| C330C474K1R5TA | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | C330C474K1R5TA.pdf | |
| CGA3E1C0G2A562J080AC | 5600pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E1C0G2A562J080AC.pdf |