| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1021V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1021V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1021V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.02k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1021V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1021V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1021V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1021V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1021V.
| UVR2C100MPD | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C100MPD.pdf | |
| UWT0J681MNL1GS | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT0J681MNL1GS.pdf | |
| EEV-TA1A331P | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | EEV-TA1A331P.pdf | |
| 25YXG47MEFCT15X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 25YXG47MEFCT15X11.pdf | |
| MAL213430109E3 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213430109E3.pdf | |
| EKMG101ETD101MJ20S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101ETD101MJ20S.pdf | |
| 50PK2200MEFCGC16X31.5 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK2200MEFCGC16X31.5.pdf | |
| E82D500VNN103MR40T | CAP ALUM 10000UF 50V RADIAL | E82D500VNN103MR40T.pdf | |
| 400SXC150MEFCSN30X30 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXC150MEFCSN30X30.pdf | |
| LAKW6221MELB40 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAKW6221MELB40.pdf | |
| 381LQ681M420A052 | SNAPMOUNTS | 381LQ681M420A052.pdf | |
| 53D282G030JJ7 | 2800µF 30V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D282G030JJ7.pdf | |
| EEV-HA1H101P | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1H101P.pdf | |
| C0603C473K1RACTU | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C473K1RACTU.pdf | |
| GCM219R71H334KA55D | 0.33µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GCM219R71H334KA55D.pdf |