| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1072V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1072V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1072V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1072V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1072V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1072V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1072V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1072V.
| UUD1E470MCL1GS | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1E470MCL1GS.pdf | |
| UPW2A6R8MDD1TD | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A6R8MDD1TD.pdf | |
| 860080274012 | 560µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080274012.pdf | |
| 381LR820M400H012 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.44 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR820M400H012.pdf | |
| 109TTA025M | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 63 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 109TTA025M.pdf | |
| 63ZLH1200MEFC18X25 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH1200MEFC18X25.pdf | |
| EEU-FC1H120B | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H120B.pdf | |
| MAL209750109E6 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209750109E6.pdf | |
| 35ZT220M10X16 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | 35ZT220M10X16.pdf | |
| UVK1C682MHD | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1C682MHD.pdf | |
| E37L421CPN392MDD0M | 3900µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L421CPN392MDD0M.pdf | |
| E37L451CPN123MFM9M | 12000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L451CPN123MFM9M.pdf | |
| JMK316BJ106KF-T | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | JMK316BJ106KF-T.pdf | |
| RCE5C1H222J0M1H03A | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H222J0M1H03A.pdf | |
| C320C100J1G5TA | 10pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C320C100J1G5TA.pdf |