| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.15k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1151V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1151V.
| EEE-0GA101SR | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-0GA101SR.pdf | |
| ESC107M016AC3AA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 900 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | ESC107M016AC3AA.pdf | |
| 50YXH22MEFC5X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXH22MEFC5X11.pdf | |
| SK100M160ST | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.9 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SK100M160ST.pdf | |
| MALREKB00PB333EN0K | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 640 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00PB333EN0K.pdf | |
| MALREKB00DE422CG0K | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 170 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE422CG0K.pdf | |
| 381LX680M250H202 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX680M250H202.pdf | |
| MALREKV05JG247O00K | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.64 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05JG247O00K.pdf | |
| MAL214656332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214656332E3.pdf | |
| B43231D2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231D2567M.pdf | |
| E82D201VNN122MA50T | CAP ALUM 1200UF 200V RADIAL | E82D201VNN122MA50T.pdf | |
| E36D400LPN263UC80M | 26000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400LPN263UC80M.pdf | |
| B43510A5188M87 | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 120 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5188M87.pdf | |
| E36D451LPN822MEM9M | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN822MEM9M.pdf | |
| CGA3E2C0G1H103J080AA | 10000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2C0G1H103J080AA.pdf |