| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 11.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1152V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1152V.
| EEU-FC0J102 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J102.pdf | |
| LGU2W221MELC | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2W221MELC.pdf | |
| UPW2V220MHD | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2V220MHD.pdf | |
| EKZH350ELL152ML20S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH350ELL152ML20S.pdf | |
| ALC10A331CF450 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 373 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | ALC10A331CF450.pdf | |
| EET-UQ2W121BA | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W121BA.pdf | |
| 477SAK010MV | ELECTROLYTIC | 477SAK010MV.pdf | |
| 80ZLH33MEFCTA6.3X11 | 33µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 80ZLH33MEFCTA6.3X11.pdf | |
| AVEZ226M50D16T-F | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | AVEZ226M50D16T-F.pdf | |
| 516D476M100MN6AE3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D476M100MN6AE3.pdf | |
| EKXJ201ELL151MK35S | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL151MK35S.pdf | |
| 10YXH10000MEFCGC16X40 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10YXH10000MEFCGC16X40.pdf | |
| ESMG160ELL153MP40S | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ELL153MP40S.pdf | |
| TVA1194 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1194.pdf | |
| MAL205059222E3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 69 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205059222E3.pdf |