| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB121V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 21909 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB121V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB121V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB121V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB121V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB121V is new and unused, you can buy ERA-6AEB121V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB121V.
| SLPX472M080H3P3 | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX472M080H3P3.pdf | |
| UVR2F221MRD6 | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2F221MRD6.pdf | |
| UHW1C821MPD | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1C821MPD.pdf | |
| UVP1A472MHD | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1A472MHD.pdf | |
| LNK2V472MSEH | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2V472MSEH.pdf | |
| 380LX151M500A012 | 150µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.342 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX151M500A012.pdf | |
| PSU43015A | 430µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU43015A.pdf | |
| LLS1K472MELA | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K472MELA.pdf | |
| AFK226M16B12B-F | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.35 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK226M16B12B-F.pdf | |
| B41858C3567M8 | 560µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 129 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C3567M8.pdf | |
| MALREKE05DE233M00K | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.029 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DE233M00K.pdf | |
| MAL213666222E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213666222E3.pdf | |
| 350USC220MEFCSN30X25 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 350USC220MEFCSN30X25.pdf | |
| 672D337H025DT5C | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D337H025DT5C.pdf | |
| EKMQ351VSN561MA35S | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351VSN561MA35S.pdf |