| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB122V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB122V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB122V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB122V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB122V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB122V is new and unused, you can buy ERA-6AEB122V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB122V.
| LGN2P821MELZ50 | 820µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2P821MELZ50.pdf | |
| 420MXK390MEFCSN25X45 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXK390MEFCSN25X45.pdf | |
| SLP681M160E1P3 | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP681M160E1P3.pdf | |
| 861021483007 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861021483007.pdf | |
| 50NA22MEFC6.3X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50NA22MEFC6.3X11.pdf | |
| 515D227M010AA6AE3 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D227M010AA6AE3.pdf | |
| EMVE100ADA471MHA0G | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE100ADA471MHA0G.pdf | |
| 380LX121M315J012 | 120µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX121M315J012.pdf | |
| ESMH250VNN103MR25T | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VNN103MR25T.pdf | |
| MAL210225681E3 | 680µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 216 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210225681E3.pdf | |
| 36DX663G030CF2A | 66000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX663G030CF2A.pdf | |
| B43564C2478M3 | 4700µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 39 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564C2478M3.pdf | |
| 101X532U040AK2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X532U040AK2B.pdf | |
| 100YK330MEFCG412.5X25 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 100YK330MEFCG412.5X25.pdf | |
| C0805C333K5RACAUTO | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C333K5RACAUTO.pdf |