| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1271V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1271V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1271V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.27k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1271V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1271V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1271V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1271V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1271V.
| EKY-100ELL102MJ16S | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKY-100ELL102MJ16S.pdf | |
| UPT2W330MHD | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2W330MHD.pdf | |
| EKY-500ETC220ME11D | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-500ETC220ME11D.pdf | |
| UCD0J680MCL1GS | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD0J680MCL1GS.pdf | |
| ELXY100ETD152MJ30S | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXY100ETD152MJ30S.pdf | |
| TE1059.5-E3 | 100µF 3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1059.5-E3.pdf | |
| EKMH401VSN151MP40S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN151MP40S.pdf | |
| B43508E2228M67 | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2228M67.pdf | |
| B43511A5827M80 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5827M80.pdf | |
| C324C104J5R5TA | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C324C104J5R5TA.pdf | |
| C1005C0G2A391J050BA | 390pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G2A391J050BA.pdf | |
| C0805C124K3RACTU | 0.12µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C124K3RACTU.pdf | |
| CGB2A1JB1A105K033BC | 1µF 10V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGB2A1JB1A105K033BC.pdf | |
| FG18C0G2A152JNT06 | 1500pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18C0G2A152JNT06.pdf | |
| C0402JB1A103M020BC | 10000pF 10V Ceramic Capacitor JB 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402JB1A103M020BC.pdf |