| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1372V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1372V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1372V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 13.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1372V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1372V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1372V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1372V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1372V.
| UPW1H2R2MDD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H2R2MDD.pdf | |
| MAL202115682E3 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 70 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202115682E3.pdf | |
| 381LR391M200H022 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR391M200H022.pdf | |
| LGN2C681MELZ35 | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2C681MELZ35.pdf | |
| 381LX183M016H032 | 18000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX183M016H032.pdf | |
| MAL214279228E3 | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214279228E3.pdf | |
| USR1HR47MDD1TP | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1HR47MDD1TP.pdf | |
| MALREKA00BA215L00K | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.08 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00BA215L00K.pdf | |
| 100YXH27MEFC8X11.5 | 27µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 100YXH27MEFC8X11.5.pdf | |
| B41858C3337M8 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 274 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C | B41858C3337M8.pdf | |
| 25PK1000MEFCCC10X16 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25PK1000MEFCCC10X16.pdf | |
| ESMQ161ELL100MHB5D | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ161ELL100MHB5D.pdf | |
| MAL216051479E3 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216051479E3.pdf | |
| 30D107G025DD2 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D107G025DD2.pdf | |
| B41890A5478M | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C | B41890A5478M.pdf |