| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1401V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1401V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1401V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1401V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1401V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1401V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1401V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1401V.
| ESMQ161VSN102MP40S | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ161VSN102MP40S.pdf | |
| EEE-FC1E330AP | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1E330AP.pdf | |
| EGPD101ELL511MM25H | 510µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 45 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD101ELL511MM25H.pdf | |
| LGG2W331MELB35 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2W331MELB35.pdf | |
| EEU-TP1E122B | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1E122B.pdf | |
| EEE-TC1E221P | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | EEE-TC1E221P.pdf | |
| UPW0J103MHD6TN | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW0J103MHD6TN.pdf | |
| EKMG350ETD470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ETD470ME11D.pdf | |
| UPJ2AR68MDD1TA | 0.68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2AR68MDD1TA.pdf | |
| MALREKB05PB322F00K | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 840 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05PB322F00K.pdf | |
| EMLE350ADA3R3MD73G | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | EMLE350ADA3R3MD73G.pdf | |
| UPM1K470MPD | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1K470MPD.pdf | |
| MAL215099103E3 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215099103E3.pdf | |
| B43888A1107M | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.3 Ohm @ 120Hz | B43888A1107M.pdf | |
| SH331M100ST | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH331M100ST.pdf |