| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1471V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1471V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1471V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.47k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1471V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1471V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1471V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1471V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1471V.
| UUD0J331MCL1GS | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD0J331MCL1GS.pdf | |
| B41560A8109M | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41560A8109M.pdf | |
| UHV1V470MDD1TA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1V470MDD1TA.pdf | |
| UHD1E331MPD1TD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1E331MPD1TD.pdf | |
| 63RX30330M12.5X25 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 63RX30330M12.5X25.pdf | |
| ESMQ6R3ELL682MK25S | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ6R3ELL682MK25S.pdf | |
| MAL212824688E3 | 6.8µF 10V Aluminum Capacitors Radial 30 Ohm @ 100Hz | MAL212824688E3.pdf | |
| B41505A128M | 1200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 104 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A128M.pdf | |
| NLW1-150 | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 200 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW1-150.pdf | |
| MAL205773102E3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205773102E3.pdf | |
| EET-ED2W271DA | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 491 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W271DA.pdf | |
| EEU-EB1JR47SH | 0.47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1JR47SH.pdf | |
| 600L100JT200T | 10pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 600L100JT200T.pdf | |
| GRJ188R70J225KE11D | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRJ188R70J225KE11D.pdf | |
| CGA4J2X7R1C684M125AA | 0.68µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J2X7R1C684M125AA.pdf |