| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1473V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1473V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1473V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 147k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1473V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1473V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1473V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1473V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1473V.
| EEA-GA1E100B | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1E100B.pdf | |
| EEU-EB1H220S | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1H220S.pdf | |
| LGX2D122MELC35 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2D122MELC35.pdf | |
| UMW1H100MDD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H100MDD.pdf | |
| MAL215058101E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215058101E3.pdf | |
| MAL215266109E3 | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215266109E3.pdf | |
| LKS1V123MESB | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1V123MESB.pdf | |
| E36D400HPN823TCB7M | 82000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400HPN823TCB7M.pdf | |
| MAL210286682E3 | 6800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210286682E3.pdf | |
| UVZ2G220MHH | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2G220MHH.pdf | |
| EEE-TG1E222M | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 75 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1E222M.pdf | |
| KZE100VB331M18X20LL | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KZE100VB331M18X20LL.pdf | |
| EEU-FC1C181B | 180µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C181B.pdf | |
| UPB1E470MDD1TD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB1E470MDD1TD.pdf | |
| C0603C104M4RAC7411 | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C104M4RAC7411.pdf |