| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB151V is new and unused, you can buy ERA-6AEB151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB151V.
| UVR1J472MRD | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J472MRD.pdf | |
| UVK1E471MPD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1E471MPD.pdf | |
| MAL213635332E3 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213635332E3.pdf | |
| ELXQ451VSN151MP40S | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXQ451VSN151MP40S.pdf | |
| 400VXR220MEFCSN25X45 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 400VXR220MEFCSN25X45.pdf | |
| MAL215838392E3 | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215838392E3.pdf | |
| E82D201VGS272MA80T | CAP ALUM 2700UF 200V RADIAL | E82D201VGS272MA80T.pdf | |
| SMH50VS183M35X50T2 | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH50VS183M35X50T2.pdf | |
| SMG100VB47RM10X12LL | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.821 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG100VB47RM10X12LL.pdf | |
| MAL212320158 | 1.5µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 160 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212320158.pdf | |
| MAL212855159E3 | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial 14 Ohm @ 100Hz | MAL212855159E3.pdf | |
| CC0603DRNPO9BN8R2 | 8.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603DRNPO9BN8R2.pdf | |
| GRM1885C1H5R6DA01D | 5.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H5R6DA01D.pdf | |
| 600L1R5BT200T | 1.5pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | 600L1R5BT200T.pdf | |
| FK24X7R1C475K | 4.7µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | FK24X7R1C475K.pdf |