| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1581V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1581V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1581V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.58k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1581V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1581V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1581V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1581V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1581V.
| 450HXG470MEFCSN35X45 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450HXG470MEFCSN35X45.pdf | |
| B41888C6477M | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 65 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C6477M.pdf | |
| UVZ1C101MDD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C101MDD1TD.pdf | |
| 860080578024 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080578024.pdf | |
| ESMG160ELL220ME11D | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ELL220ME11D.pdf | |
| UPW2FR47MPD | 0.47µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW2FR47MPD.pdf | |
| EEU-EB1J331B | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1J331B.pdf | |
| ESMQ101ELL221MK20S | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ101ELL221MK20S.pdf | |
| EKXJ201ELL151MJ50S | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL151MJ50S.pdf | |
| MALSECA00AH310LARK | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.59 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00AH310LARK.pdf | |
| B43601C9227M62 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9227M62.pdf | |
| B43601B5277M62 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5277M62.pdf | |
| ECE-T2AA562EA | 5600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 44 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2AA562EA.pdf | |
| UPW2F470MHH | 47µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2F470MHH.pdf | |
| 381LR121M450H042 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR121M450H042.pdf |