| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB1583V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 158K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB1583V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB1583V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 158k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB1583V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB1583V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB1583V is new and unused, you can buy ERA-6AEB1583V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB1583V.
| UBT1C102MHD1TO | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 125°C | UBT1C102MHD1TO.pdf | |
| 63TXW390MEFC10X30 | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63TXW390MEFC10X30.pdf | |
| UPJ1K390MPD | 39µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1K390MPD.pdf | |
| 400LLE2.2MEFCT78X11.5 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | 400LLE2.2MEFCT78X11.5.pdf | |
| UPJ1C392MHD6 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C392MHD6.pdf | |
| 380LQ153M035K042 | SNAPMOUNTS | 380LQ153M035K042.pdf | |
| 100USC3300MEFC25X45 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 100USC3300MEFC25X45.pdf | |
| 400VXG270MEFCSN25X45 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 400VXG270MEFCSN25X45.pdf | |
| LKX2G391MESC35 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2G391MESC35.pdf | |
| B43511A9188M | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 50 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9188M.pdf | |
| UVR2F220MPA | 22µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2F220MPA.pdf | |
| EET-HD2S471LJ | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2S471LJ.pdf | |
| B41828A7477M | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A7477M.pdf | |
| C1210C225K1RACTU | 2.2µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C225K1RACTU.pdf | |
| GCM0335C1E101JD03D | 100pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GCM0335C1E101JD03D.pdf |